تبلیغات
 
 
بطری آب جادویی Water bag - سریال سهمی برای یک دوست

سریال سهمی برای یک دوست

نویسنده : علی صمدی فر چهارشنبه 10 خرداد 1391 05:17 ق.ظ  •  دیدگاه ها : ()  

مجموعه تلویزیونی «سهمی برای یک دوست» با مشارکت سازمان بورس و اوراق بهادار برای پخش از شبکه ۲ سیما در ۱۵ قسمت ۴۵ دقیقه‌ای تهیه می‌شود . سریال سهمی برای یک دوست .  این مجموعه که به کارگردانی مسعود اطیابی و تهیه‌کنندگی بهروز مفید روی آنتن می‌رود، قرار است روایتگر یک نقد اجتماعی با نگاهی طنز باشد؛ مجموعه‌ای که در لایه‌های خود جوانان را محور قرار می‌دهد . سریال سهمی برای یک دوست .
 در این مجموعه اشکان خطیبی، علی سرابی، سپیده خداوردی، محمدرضا شریفی‌نیا، رضا فیض‌نوروزی، مهتاج نجومی، مهشاد مخبری، جمشید شاه‌محمدی، بیژن بنفشه‌خواه، فرزین محدث، مسعود میرطاهری، نوید محمدزاده، فرهاد بشارتی و عباس امیری حضور دارند . سریال سهمی برای یک دوست .  قرار است سیامک انصاری هم در این مجموعه تلویزیونی به‌عنوان راوی حضور داشته باشد . سریال سهمی برای یک دوست .  سریال سهمی برای یک دوست با مضمون طنزگونه اجتماعی، داستان ۲ برادرخوانده را به تصویر می‌کشد که وضع مالی مناسبی ندارند . سریال سهمی برای یک دوست .  آنها به هر کاری دست می‌زنند تا شرایط خود را تغییر دهند . سریال سهمی برای یک دوست .  در نهایت تصمیم می‌گیرند وارد بازار بورس شوند و همین مساله زمینه‌ساز اتفاقات جدیدی برای یکی از دو برادر می‌شود . سریال سهمی برای یک دوست .

در این سریال اشکان خطیبی در نقش اسماعیل مقابل دوربین قرار گرفته است . سریال سهمی برای یک دوست .  او جوانی امروزی است که هیچ هدفی از زندگی ندارد و تمام لحظات خود را به بطالت می‌گذراند . سریال سهمی برای یک دوست .

این شخصیت بر اثر بروز ماجراهایی به هویتی کاذب دست می‌یابد و با این شخصیت غیرملموس خود پا به عرصه‌های جدید زندگی می‌گذارد . سریال سهمی برای یک دوست .  اسماعیل، برادری به‌نام بهرام (علی سرابی) دارد که در دستیابی او به شخصیت و هویت کاذب بی‌تأثیر نیست . سریال سهمی برای یک دوست . 

او که سهم به‌سزایی در شکل‌گیری هویت کاذب برادرش دارد، نماد جوانی است که رویاهای بسیاری در سر می‌پروراند، به‌گونه‌ای که ضرب‌المثل یکشبه ره صد ساله را ‌پیمودن، در ذهن مخاطب تداعی می‌شود . سریال سهمی برای یک دوست .

یک نقد اجتماعی در قالبی مفرح

بهروز مفید که پیش از این تهیه‌کنندگی سریال‌های پرمخاطبی چون «زیرزمین» و «گمشده» را به عهده داشته این‌بار هم تهیه‌کنندگی مجموعه‌ای اجتماعی با محتوای طنز را عهده‌دار است . سریال سهمی برای یک دوست .  وقتی از او می‌پرسم یک فیلمنامه در وهله نخست چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد تا وی تهیه‌کنندگی آن را به عهده بگیرد، می‌گوید: به‌طور حتم اولین چیزی که در نگاه نخست برایم اهمیت ویژه‌ای دارد خود فیلمنامه است . سریال سهمی برای یک دوست .  قطعا اگر به فیلمنامه علاقه‌ای نداشته باشم تهیه‌کنندگی آن را نمی‌پذیرم . سریال سهمی برای یک دوست .  معمولا داستان‌هایی با روایت اجتماعی چه با گرایش دینی و چه نقد اجتماعی برایم جالب است و همیشه پیگیری مباحث محتوایی و ساختاری، یکی از دغدغه‌های اساسی من بوده است . سریال سهمی برای یک دوست .

در تهیه این مجموعه، سازمان بورس و اوراق مشارکت نیز به صورت مشارکتی همکاری داشته است . سریال سهمی برای یک دوست .  مفید در این خصوص می‌افزاید: سال ۸۸ طی پیشنهادی از سازمان بورس، طرح ۴ صفحه‌ای نوشته شد و در نهایت تصمیم گرفتیم مجموعه‌ای با چنین محتوا نوشته شود . سریال سهمی برای یک دوست .

بهروز مفید می‌گوید: تصویربرداری این سریال از ۱۵ آبان ۹۰ شروع شده و به‌رغم این‌که تصور می‌کردیم بتوانیم این سریال را طی ۳ ماه و نیم به پایان برسانیم، اما وسواس‌های هنری کارگردان و همچنین تعدد لوکیشن‌ها باعث شد این زمان به ۵ ماه افزایش یابد، چرا که تعداد لوکیشن‌های ما در خود تهران خیلی زیاد بود . سریال سهمی برای یک دوست .

بهروز مفید که علاوه بر تهیه‌کنندگی سریال سهمی برای یک دوست، طرح اولیه فیلمنامه نیز از آن اوست درباره محتوای داستان می‌‌افزاید: داستان این سریال، روایتگر ۲ برادر است که وضع مالی خوبی ندارند؛ اما هرکدام به شیوه خودشان برای بهبود وضعیت زندگی تلاش می‌کنند . سریال سهمی برای یک دوست .  یکی از آنها به دلیل نداشتن اعتماد به نفس و شکستی که در زندگی مشترکش خورده افسرده است و دیگری آرزوی موفق شدن را در سر می‌پروراند و در عین حال می‌خواهد از پله اول به آخر برسد . سریال سهمی برای یک دوست .  در کل، این مجموعه ۲ تیپ مختلف از جوان‌های جامعه امروز را به تصویر می‌کشد . سریال سهمی برای یک دوست .  این سریال درعین حال هم یک بحث اجتماعی درباره جوان‌ها را مطرح می‌کند و از پس زمینه طنز موقعیت نیز برخوردار است . سریال سهمی برای یک دوست . 

تهیه‌کننده سریال سهمی برای یک دوست خاطرنشان می‌کند: به اعتقاد من، هر سریالی که بتواند هم حرفی برای گفتن داشته باشد و هم ازجذابیت خوبی برخوردار باشد حتما جزو سریال‌های خوب خواهد بود . سریال سهمی برای یک دوست .  اما من همواره درصدد هستم تا جایی که امکان دارد وارد فضاهای اجتماعی تیره و غمناک نشوم و اگر قرار است نقد اجتماعی هم داشته باشم آن را در قالب شادتری مطرح کنم؛ لذا تاکید می‌کنم سریال‌هایی که حرفی برای گفتن دارند و جذاب ساخته می‌شوند همیشه موفق خواهند بود و امیدوارم سریال سهمی برای یک دوست نیز جزو این نوع سریال‌ها باشد . سریال سهمی برای یک دوست . 

پیش از این قرار بود سریال در ایام نوروز پخش شود . سریال سهمی برای یک دوست .  وی در این خصوص می‌گوید: طبق صحبت‌های قبلی قرار بود این مجموعه بنا به مناسبتی بودن ایام نوروز ساخته شود . سریال سهمی برای یک دوست .  البته محتوای طنزگونه این مجموعه ارتباطی به زمان پخش آن ندارد . سریال سهمی برای یک دوست .  این‌که چند کار اخیر من به عنوان تهیه‌کننده همه با محتوای طنز بوده اصلا به این معنی نیست که یک اثر غیر طنز را رد می‌کنم . سریال سهمی برای یک دوست .  شاید این گونه انتخاب‌ها فقط به سلیقه شخصی من ارتباط داشته باشد . سریال سهمی برای یک دوست .  خیلی از اوقات یک مجموعه غیر طنز بسیار پربیننده‌تر است . سریال سهمی برای یک دوست .  به نظر من نتیجه‌گیری اصلی به اتفاقی که در نهایت می‌افتد، بستگی دارد . سریال سهمی برای یک دوست .

خوشبختانه تعجیل که معمولا در بسیاری از سریال‌ها، آفت کار محسوب می‌شود، شامل سریال سهمی برای یک دوست نشده، چرا که شروع تصویربرداری سریال، زمان مناسبی بود و ما عجله‌ای برای رساندن کار به پخش نداشتیم . سریال سهمی برای یک دوست .  مفید در پاسخ به این پرسش که به عنوان طراح فیلمنامه و تهیه‌کننده، چقدر درساخت آن وسواس داشته‌اید، اظهار می‌کند: من همیشه جزو تهیه‌کنندگانی هستم که یک اثر را صرفا به عنوان تولید نگاه نمی‌کنم و برایم محتوا و ساختار خیلی مهم‌تر از تولید اثر است . سریال سهمی برای یک دوست .  به همین دلیل همواره دغدغه ساختاری و محتوایی دارم، اما این سخن به مفهوم دخالت در حیطه کارگردانی نخواهد بود . سریال سهمی برای یک دوست . 

پیوستن به یک موقعیت طنز

مهشاد مخبری در مجموعه سهمی برای یک دوست نقش مهناز، همسر اسماعیل را بازی می‌کند . سریال سهمی برای یک دوست .  او که طی سال‌ها فعالیتش در عرصه بازیگری بیشتر در تئاتر حضور داشته، درباره حضور کمرنگ خود در تلویزیون می‌گوید: اولین‌بار با سریال «دبیرستان خضرا» در نقش یک دختر دبیرستانی جلوی دوربین حضور یافتم . سریال سهمی برای یک دوست .  بعد از آن بیشتر فعالیتم در بازیگری تئاتر بود، چون احساس می‌کردم نقش‌هایی که برای بازی در مجموعه‌های تلویزیونی به من پیشنهاد می‌شود، خیلی جای کار ندارد . سریال سهمی برای یک دوست . 

پیش از این، مهشاد مخبری در مجموعه «اشک‌ها و لبخندها» بازی کرده بود . سریال سهمی برای یک دوست .  وی درباره حضور خود در سهمی برای یک دوست می‌گوید: نقش مهناز را خیلی دوست داشتم . سریال سهمی برای یک دوست .  به نظرم نقش پرتعلیق و پرکششی بود . سریال سهمی برای یک دوست .  مهناز و اسماعیل مدتی است از هم جدا شده‌اند، اما به دلیل برخی مسائل هنوز با هم در ارتباط هستند . سریال سهمی برای یک دوست . وجود همین ارتباط‌ها باعث می‌شود مهناز که هنوز علاقه زیادی به اسماعیل دارد، تلاش کند او را از هویت جعلی که برای خودش به وجود آورده، نجات دهد . سریال سهمی برای یک دوست .

او معتقد است: خیلی از نقش‌هایی که در مجموعه‌های ایرانی برای زنان طراحی می‌شود پر تعلیق و پیش برنده نیست و تنها در حاشیه داستان به حضور آنها اشاره می‌شود . سریال سهمی برای یک دوست . یکی از نکات مثبت مجموعه این است که طراحی خوبی برای شخصیت‌های زن قصه در نظر گرفته شده است . سریال سهمی برای یک دوست .  مهنازعلاوه بر این‌که یکی از شخصیت‌های طنز قصه به‌شمار می‌رود، جذابیت‌هایی هم دارد . سریال سهمی برای یک دوست .  مثلا مسافرکشی می‌کند و خیلی اوقات کارهایی انجام می‌دهد که شاید انجام آن از عهده یک شخصیت زن دور از تصور باشد . سریال سهمی برای یک دوست .

وی در ادامه صحبت‌هایش می‌گوید: به عقیده من، مجموعه سهمی برای یک دوست یک طنز جدید است و تصور مخاطب را از یک طنز کلیشه دور می‌کند . سریال سهمی برای یک دوست .  شاید یکی از دلایلی که مجموعه را از سایر مجموعه‌های اینچنینی مجزا می‌کند، این است که در قالب پیام‌رسانی خود بسیار تلاش کرده از بذله‌گویی دور باشد و به شخصیت‌ها اجازه بدهد در موقعیت‌های طنز، قصه خود را به ساختار طنزگونه آن نزدیک کند . سریال سهمی برای یک دوست .

خاطره‌ای ماندگار برای تماشاگر

سعید اسدی، طراحی صحنه و لباس را در مجموعه سهمی برای یک دوست به عهده دارد . سریال سهمی برای یک دوست .  او که در کارهای رئال و آثار طنز فعالیت کرده، معتقد است: برای یک طراح صحنه خیلی مهم نیست در چه نوع کاری حضور دارد؛ بلکه مهم این است که یادمان باشد طراحی صحنه قرار است کنار یک قصه تعریف شده به مخاطب عرضه شود . سریال سهمی برای یک دوست . 

وی می‌گوید: من خیلی با طراحی‌های خاص و رنگ‌های زننده موافق نیستم . سریال سهمی برای یک دوست .  حتی در مجموعه‌های طنز هر شبی هم تلاش نمی‌کردم با لباس‌های رنگی و غیرواقعی این محتوای طنزگونه را به تماشاگر تحمیل کنم . سریال سهمی برای یک دوست .  من سعی می‌کنم تا حد ممکن از این اتفاق فرار کنم . سریال سهمی برای یک دوست .  مجموعه سهمی برای یک دوست هم به یک روایت اجتماعی، نگاهی طنزگونه داشت . سریال سهمی برای یک دوست .  مشورت با کارگردان، تلاش کردم صحنه‌پردازی و انتخاب لباس برای بازیگران تا آنجا که امکان دارد به زندگی واقعی نزدیک باشد . سریال سهمی برای یک دوست .  از طرفی، کارگردان بر این عقیده بود که بیشتر از لوکیشن‌های واقعی برای این مجموعه استفاده شود و خیلی دکورهای ساخته‌شده‌ در کار وجود نداشته باشد . سریال سهمی برای یک دوست .  تعدد لوکیشن‌های کار زیاد بود و خود این مساله دست ما را باز می‌گذاشت تا بتوانیم تنوع خوبی در کارمان لحاظ کنیم . سریال سهمی برای یک دوست .  سهمی برای یک دوست، لوکیشن‌های خارجی زیادی داشت و در این کار تلاش شده از فضای زنده شهری بسیار استفاده شود . سریال سهمی برای یک دوست .

اسدی درباره برخی مشکلات کار می‌گوید:برای حضور در برخی لوکیشن‌ها هم مشکلات فراوانی داشتیم . سریال سهمی برای یک دوست .  از جمله حضور در تالار بورس که لوکیشن خاصی بود و جایگزینی هم برای آن وجود نداشت . سریال سهمی برای یک دوست .  از طرفی، خیلی از سکانس‌ها قرار بود در محلی ضبط شود که تاکسودرمی حیوانات خشک شده بود . سریال سهمی برای یک دوست .  چنین محلی با آن چیزی که ما می‌خواستیم، وجود نداشت و بناچار مجبور بودیم همه این حیوانات را جمع‌آوری کنیم و به این لوکیشن بیاوریم . سریال سهمی برای یک دوست .  خوشبختانه با تمام مشکلاتی که در کار وجود داشت، همه تلاش کردیم از وسواس کاری خودمان کم نکنیم و امیدوارم این مجموعه بتواند خاطره‌ای ماندگار برای تماشاگر خود باقی بگذارد . سریال سهمی برای یک دوست .

ایجاد موقعیت‌هایی برای خنداندن

امیر غفارمنش، نقش ابی یک جاهل را در این مجموعه ایفا می‌کند . سریال سهمی برای یک دوست .  این شخصیت همراه بیژن بنفشه‌خواه ۲ دوست ناباب هستند که قرار است بهرام را از مسیر درست و بی‌دغدغه زندگی‌اش منحرف کنند . سریال سهمی برای یک دوست .  غفارمنش که پس از سال‌ها حضور در عرصه بازیگری تا امروز یک چهره شناخته شده برای مخاطب پروپا قرص تلویزیون است درباره حضور خود در این مجموعه می‌گوید: ابی بیشتر یک تیپ طنز به‌شمار می‌آید، بخصوص با چهره‌پردازی خاصی که روی چهره‌اش انجام شده و لباس‌هایی که می‌پوشد . سریال سهمی برای یک دوست .  وی معتقد است: مجموعه بیشتر از این‌که یک طنز باشد، از موقعیت‌های طنز برخوردار است و این‌گونه سریال‌ها موفق‌تر هستند . سریال سهمی برای یک دوست .

غفارمنش در صحبت‌های خود اشاره می‌کند: در سال‌های اخیر روال بر این بوده که هرگاه شبکه‌ای قصد داشته یک مجموعه طنز بسازد، سراغ بازیگرانی که در این عرصه کلیشه شده‌اند و به نوعی امتحان خود را پس داده‌اند، برود، در حالی که در سهمی برای یک دوست تلاش شده از بازیگران جوان توانمندی که می‌توانند در این عرصه ماندگار شوند، استفاده شود تا با ایجاد بستری جدید از هنر این جوانان بخوبی استفاده شود . سریال سهمی برای یک دوست .

این بازیگر در کارنامه هنری خود، نقش‌های مثبتی بازی کرده است، مثل سریال خوش‌نشین‌ها . سریال سهمی برای یک دوست .  وی در ادامه صحبت‌هایش می‌گوید: ابی یک تیپ طراحی شده است که به عنوان کاتالیزور در بستر داستان حضور دارد . سریال سهمی برای یک دوست .  تلاشی برای خنداندن ندارد، ولی موقعیت‌هایی را به وجود می‌آورد که هرکدام از آنها می‌تواند برای مخاطب جالب باشد . سریال سهمی برای یک دوست .

تیپ‌سازی بر مبنای چهره‌پردازی

ایمان امیدواری جوانی است که از سال ۸۲ در مجموعه‌های تلویزیونی و فیلم‌های سینمایی، طراحی چهره‌پردازی انجام می‌دهد . سریال سهمی برای یک دوست .  سریال شمس‌العماره، راستش را بگو و سینمایی انتهای خیابان هشتم از جمله کارهای اخیر اوست . سریال سهمی برای یک دوست .  او معتقد است: یک طراحی خوب برای چهره‌پردازی زمانی انجام می‌شود که فیلمنامه به‌طور کامل در اختیار طراح قرار گرفته باشد و برای تک تک شخصیت‌ها بر مبنای نقشی که قرار است ایفا کنند، گریم خاصی در نظر گرفته شود . سریال سهمی برای یک دوست .  او می‌گوید: در این کار سعی داشتیم بیش از آن‌که طراحی خاصی برای خلق یک شخصیت جدید از بازیگر داشته باشیم، او را به تیپی که قرار بود بازی کند، نزدیک کنیم . سریال سهمی برای یک دوست .  البته این کار در تلویزیون ما برای خانم‌ها خیلی جای مانور ندارد . سریال سهمی برای یک دوست .  مثلا برای ۲ شخصیت اصلی قصه بهرام و اسماعیل تلاش کردیم تیپ‌های متفاوتی از آنچه تا امروز مخاطب از آنها دیده بود، بسازیم . سریال سهمی برای یک دوست .  برای نقش بهرام با بازی علی سرابی که قرار بود نقش یک آرایشگر را بازی کند، نوعی دندان گذاشتیم تا تیپش را به یک جوان ساده لوح نزدیک کرده باشیم یا برای اسماعیل با بازی اشکان خطیبی یک تیپ و چهره‌پردازی شلخته گونه در کنار شخصیتی که ایفاگر آن بود، به کار بردیم . سریال سهمی برای یک دوست .

امیدواری در ادامه صحبت هایش می‌گوید: عموما در تمام کارهایی که انجام می‌دهم، به دنبال این نیستم که چهره‌‌ای بسازم تا از نظر مخاطب عجیب و باورنکردنی به نظر برسد . سریال سهمی برای یک دوست .  فکر می‌کنم یکی از دلایل موفقیت در کار ما این است که سادگی را از عمق کارمان دور نکنیم . سریال سهمی برای یک دوست .  طنز سهمی برای یک دوست، یک طنز موقعیت است که بنا به فضاهایی که بازیگر و قصه ایجاد می‌کند، قرار است جذاب باشد و در جاهایی مخاطب را بخنداند . سریال سهمی برای یک دوست .  درست است نوع چهره‌پردازی‌ای که طراح در مورد بازیگر اعمال می‌کند، باید در جهت پیام‌رسانی متن قصه باشد، ولی این مساله به معنای دور شدن از فضای قصه نیست . سریال سهمی برای یک دوست .  علاوه بر همه اینها، داستان روایت پرکشش و در عین حال دیالوگ‌های بسیار خوبی دارد که کمک می‌کند تا بتوان قصه سهمی برای یک دوست را قصه‌ای جذاب و پرکشش با موقعیت‌هایی طنز قلمداد کرد . سریال سهمی برای یک دوست .

چهره‌ای برای نقش‌های مثبت

جمشید شاه‌محمدی در این مجموعه، شخصیتی را به نام پیراسته بازی می‌کند که از بازیگران محوری این مجموعه و شخصیتی تک بعدی و آرمانگراست . سریال سهمی برای یک دوست .  وی بازنشسته وزارت فرهنگ و هنر است و به گفته خودش، چند سالی در کنار هنرمند عرصه بازیگری جمشید مشایخی به تهیه‌کنندگی مشغول بوده است . سریال سهمی برای یک دوست .  نخستین‌بار با فیلم «سلام سرزمین من» جلوی دوربین رفته و پس از سال‌ها حضور در عرصه بازیگری، برای دومین‌بار با مسعود اطیابی همراه شده است . سریال سهمی برای یک دوست .  وی درباره نقش خود می‌گوید: پیراسته رئیس بورس است که اسماعیل با بازی اشکان خطیبی آنجا مشغول به کار می‌شود . سریال سهمی برای یک دوست .  شخصیتی آرام و مهربان که تلاش می‌کند اسماعیل را مورد حمایت پدرانه خودش قرار دهد . سریال سهمی برای یک دوست .

این نکته خوبی است که از او بپرسم چرا بیشتر نقش‌هایش مثبت بوده است؟ او می‌گوید: شاید چهره‌ام بیشتر به نقش‌های مثبت می‌خورد و شاید هم دلیلش این است که نخستین‌بار با نقش مثبت وارد سینما و تلویزیون شدم . سریال سهمی برای یک دوست .  در کل این خاصیت تصویر است که طی گذشت زمان، بازیگر را به کلیشه می‌رساند . سریال سهمی برای یک دوست .  شاید خوب ظاهر شدن جلوی دوربین به نفع بازیگر نباشد، چون باعث می‌شود بقیه نقش‌های پیشنهادی به او در همان حیطه گنجانده شود . سریال سهمی برای یک دوست .  جمشید شاه‌محمدی که چند سالی است در آموزشگاه‌های مختلف بازیگری به تدریس مشغول است، حضور بازیگران جوان را یکی از نکات مثبت این مجموعه می‌داند . سریال سهمی برای یک دوست .  وی می‌گوید: خوشحالم که در چند سال اخیر به بازیگران تازه‌وارد هم بخوبی میدان داده می‌شود . سریال سهمی برای یک دوست .  این مجموعه هم جدای از این امر نبود و در کنار بازیگرانی که چند سالی است جزو چهره‌های شناخته شده هستند، بازیگران خوش آتیه‌ای هم قرار داده شد و بار دیگر میدان در اختیار استعدادهای تازه قرار گرفت . سریال سهمی برای یک دوست .  او درباره‌ محتوای سریال می‌گوید: قصه به جوان‌ها می‌پردازد . سریال سهمی برای یک دوست .  این که اگر به جوانان و توانمندی‌های آنان توجه کنیم، اتفاقات خوبی رخ می‌دهد . سریال سهمی برای یک دوست .  قصه یکسری هشدارهایی به جوانان می‌دهد تا سطح توقعاتشان را پایین بیاورند . سریال سهمی برای یک دوست .  این‌که چرا یک جوان مجبور به دروغ گفتن می‌شود، شاید در نگاه اول، داستان ساده‌ای به‌نظر برسد، ولی بستر خوبی است که خیلی از مسائل و مشکلاتی که جوان امروز با آن مواجه است، ریشه‌یابی شود . سریال سهمی برای یک دوست .  به نظرم طلا معتضد – نویسنده قصه – بخوبی از عهده نگارش کار برآمده است . سریال سهمی برای یک دوست .  سهمی برای یک دوست قصه نویی است که لابه‌لای یک قصه طنز، پیام‌های اجتماعی خوبی را به مخاطب عرضه می‌کند . سریال سهمی برای یک دوست .  او معتقد است قصه، فضاهای طنز دارد، اما طنز آن منطق دارد . سریال سهمی برای یک دوست .  شاه‌محمدی در پایان می‌گوید: قصه، بافت دراماتیک قشنگی دارد . سریال سهمی برای یک دوست .  انتظار و تعلیق این قصه زیاد است و بیننده را تا انتهای داستان می‌برد . سریال سهمی برای یک دوست .منبع:
http://tabrizpay.org

آخرین ویرایش: - -

سه شنبه 21 خرداد 1398 06:14 ق.ظ

Hi there, I enjoy reading through your article. I like to write a little comment to support you.
چهارشنبه 8 شهریور 1396 03:23 ق.ظ
Very nice post. I just stumbled upon your blog and wished to
say that I've really enjoyed browsing your blog posts.
After all I'll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!
دوشنبه 30 مرداد 1396 03:22 ب.ظ
I was suggested this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my difficulty.
You're wonderful! Thanks!
سه شنبه 17 مرداد 1396 04:58 ق.ظ
I'm truly enjoying the design and layout of your website. It's a very
easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come
here and visit more often. Did you hire out a designer
to create your theme? Superb work!
یکشنبه 15 مرداد 1396 10:29 ب.ظ
Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I
have truly enjoyed surfing around your blog posts. In any case
I'll be subscribing to your feed and I hope you
write again soon!
یکشنبه 15 مرداد 1396 11:21 ق.ظ
What's up i am kavin, its my first time to commenting anyplace, when i read this post i thought i could
also make comment due to this good article.
چهارشنبه 30 فروردین 1396 08:34 ق.ظ
Hi there Dear, are you really visiting this web page on a regular basis,
if so afterward you will definitely take good experience.
سه شنبه 22 فروردین 1396 09:53 ق.ظ
whoah this blog is magnificent i like studying your articles.

Stay up the great work! You know, many people are searching round for
this information, you could aid them greatly.
دوشنبه 21 فروردین 1396 05:04 ب.ظ
Quality posts is the secret to be a focus for the users to visit the site,
that's what this web site is providing.
جمعه 18 فروردین 1396 01:33 ب.ظ
Hello, just wanted to mention, I loved this blog
post. It was inspiring. Keep on posting!
پنجشنبه 17 فروردین 1396 01:54 ب.ظ
Wow that was odd. I just wrote an very long comment but after I clicked submit my comment didn't show up.
Grrrr... well I'm not writing all that over again. Anyway, just
wanted to say excellent blog!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر