تبلیغات
 
 
بطری آب جادویی Water bag - تبریز قطب کاریکاتور ایران

تبریز قطب کاریکاتور ایران

نویسنده : علی صمدی فر یکشنبه 14 اسفند 1390 06:38 ق.ظ  •  دیدگاه ها : ()  

برای نخستین بار در ایران کاریکاتور در سال ۱۹۰۶ میلادی به وسیله روزنامه ملانصرالدین وارد فرهنگ مطبوعاتی و فضای هنری کشور شد.

این روزنامه به دلیل استفاده از زبان کاریکاتور برای ارائه مطالب خود در میان مردم عادی و بیشتر کم سواد آن زمان، جایگاه ویژه ای یافته بود.

ملانصرالدین نخست در تفلیس ، بعد در باکو و بعد از ورود به ایران در تبریز منتشر شد.

به تدریج در دیگر روزنامه های منتشره در تبریز همچون آذربایجان و حشرات الارض نیز بهره گیری از کاریکاتور رواج یافت .

محتوای بیشتر کاریکاتورهای آن زمان درباره ظلم و ستم حکام محلی ، وضعیت نامساعد بهداشتی و خدماتی ، جهل ، بیسوادی و خرافات بود .

بعد از سرکوب مشروطیت کاریکاتور تبریز هم بی رمق شد تا زمان انقلاب اسلامی اتفاق مهمی در عرصه کاریکاتور تبریز رخ نداد.

تا اینکه از اواخر دهه شصت ، بار دیگر کاریکاتور تبریز قد علم کرد و با تشکیل گروههای متعددی چون ترخون ، کاکتوس ، گونش ، سیزده ، کیرپی و .دوباره خود را سازماندهی کرد که محصول این تلاشها در اوایل سال ۱۳۸۰ شمسی تأسیسی انجمن کاریکاتوریستهای تبریز بود.

رحیم بقال‌اصغری، رئیس انجمن کاریکاتور تبریز درباره این انجمن می گوید : تبریز تنها انجمن رسمی و ثبت شده کاریکاتور کشور را داراست که زیر نظر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت می کند و از آغاز فعالیت خود از سال ۱۳۸۰ بیش از ۱۰جشنواره و مسابقه بین المللی برگزار کرده است .

وی افزود: این انجمن تاکنون ۱۰ جشنواره بین‌المللی را برگزار کرده که اغلب با مضامین مورد تاکید رهبر معظم انقلاب و آموزه‌های دینی اجرا شده است و اعضای انجمن کاریکاتور که تحت نظارت هیئت مدیره که خود تحت نظارت بازرس انجمن قرار دارند به فعالیت هایی مشغولند که آخرین این فعالیت ها برگزاری یازدهمین جشواره بین المللی انجمن کارتونیست های ایران بود .

بنا به گفته وی این انجمن حدود ۱۰۰ کاریکارتوریست حرفه ای عضو دارد و در زیر سایه تشکیلاتی منسجم ، منظم و کنترل شده فعالیت می کنند و اعضای انجمن هر دو سال یکبار , اعضای هیات رئیسه , بازرسین و رئیس خود را طبق اصول اساس نامه انتخاب می‌کنند و این انجمن با حمایت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تبریز , درآمد کلاسها , فروش محصولات کاریکاتور و حق عضویت اعضای خود اداره می‌شود.

بلافاصله بعد از تأسیس اولین و تنها سازمان و انجمن ثبت شده و رسمی کاریکاتور ایران در تبریز ، نشریه ، سایت ، مسابقات کاریکاتوری نیز شروع به فعالیت گسترده کردند.

آقای سعید رحیمی مدیر سایت تبریز کارتونز می گوید : سایت اینترنتی کاریکاتور تبریز با آدرس www.

tabrizcartoons.

comیک سایت تخصصی در زمینه کاریکاتور است و در این سایت تازه ترین آثار کاریکاتوریست های ایرانی و تبریزی عرضه می شود وی گفت: این سایت با بیش از ده هزار صفحه سایت پربیننده ای است و در رده اول سایت های تخصصی کاریکاتور دنیا قرار دارد به طوری که براساس آمار مؤسسه های بین المللی سایت تبریز کاریکاتور در ردیف یک میلیون سایت پربیننده جهان جای گرفته است.

رحیمی افزود:این سایت از سال ۱۳۸۰ شروع به کار کرده است و در آن آخرین اخبار ، اطلاعات مر بوط به کاریکاتور تبریز ، ایران و حتی جهان به دو زبان فارسی و انگلیسی درج و گنجانده می شود .

تاسیس موزه کاریکاتور در تبریز کار بعدی کاریکاتوریستهای تبریزی است که در اسفند ۱۳۸۵خورشیدی و در بخش غربی خانه هنر این شهر تأسیس شده ‌است و در محوطه باغ گلستان و در محل پیشین کتابخانه ملی تبریز قرار گرفته‌است.

علی داننده ، مدیر‌کل فرهنگ و ارشاد آذربایجان شرقی در این باره می گوید : موزه کاریکاتور تبریز نخستین موزه کاریکاتور در سطح قاره آسیا و پنجمین موزه کاریکاتور در سطح جهان است که از بخش‌های مختلفی نظیر سالن آمفی‌تئاتر، سالن‌های نگارخانه، سالن‌های ویدیوآرت و کارگاه‌های نقاشی تشکیل شده‌است و در آن بیش از یک هزار آلبوم در کتابخانه موزه به همراه آرشیو نشریات تاریخی و خارجی موجود است که مورد استفاده عموم قرار می‌گیرد.

مدیر‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی یادآور شد : در آرشیو موزه ۱۴هزار اثر اصل از استادان و کاریکاتوریستهای مشهور جهان نگهداری می‌شود که این آثار حاصل برپایی بیش از ۱۰ جشنواره بین‌المللی در استان است.

داننده گفت: موزه یاد شده دارای دو گالری وسیع می باشد که ۷۰ اثر اصل از برجسته ترین کارتونیستهایی چون زلاتوفسکی، کوزوبورکین، کوراغلی، درژنین، کولمشکینو، پرومبیتا، بایرام حاجی زاده و .در آن به نمایش در آمده است .

وی افزود:در حیاط موزه مجسمه ای از شخصیت یک بار فروش توسط آقایان خلیل امامی و خسرو طالب پور ساخته شده است، گفته می شود این بار فروش را روتر در میدان صاحب الامر تبریز کشیده است .

داننده گفت :همچنین مجسمه بزرگی از شخصیتی دیگر که کار روتر می باشد، در ورودیه موزه نصب گردیده که ساخت این اثر را محمد مغفوریون به عهده داشته است که این مجسمه ها سمبل انجمن کارتونیست های تبریز به شمار می روند.

برگزاری مسابقات و جشنواره های ملی و بین المللی کاریکاتور در تبریز از دیگر کارهای زیربنایی صورت گرفته از سوی کاریکاتوریستهای این شهر است.

آقای رحیم بقال اصغری دبیر جشنواره های بین المللی کاریکاتور تبریز که از سال ۱۳۸۰ این مسئولیت را بر عهده دارد در زمینه جشنواره های کارتونی می گوید : جشنواره ها رسانه ها و قالبهای بیان هستند که برای نشان دادن کاستیها و نقاط ضعف موضوعات مختلف به کار می روند که به صورت غیر مستقیم فرهنگ جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد چون رفتارهای ناپسند افراد ، نابرابریها و کاستیها را نشان می دهد .

وی اضافه می کند که اولین جشنواره ها در سال ۱۳۷۳ و با عنوان جشنواره کاریکاتور شمال غرب و توسط اداره فرهنگ و ارشاد استان آذربایجان شرقی برگزار شد و بعد از سه دوره و از سال ۱۳۸۱ به صورت بین المللی برگزار گردید .

اصغری با اشاره به اینکه تبریز با برگزاری ۴ جشنواره بین المللی در سال ، بیشتر از کانونهای کاریکاتوری جهان از قبیل مقدونیه ، بلژیک و ترکیه جشنواره بین المللی کارتونی دارد ،گفت: تبریز با داشتن بهترین کاریکاتوریست های دنیا یکی از بزرگترین قطب های کاریکاتور جهان است.

آقای ولنتاین جورجیو از مشهورترین کاریکاتوریستهای بلغاری که تاکنون دو بار برای شرکت در جشنواره های بین المللی کاریکاتور تبریز به این شهر مسافرت کرده در خصوص جشنواره های بین المللی کاریکاتور تبریز گفت: جشنواره بین المللی کاریکاتور تبریز از نظر کیفیت آثار ، هنرمندان شرکت کننده و نحوه برگزاری در ردیف بهترین های جهان می باشد و سطح کیفی این جشنواره ها بسیار بالاست و آثار ارایه شده به آن موجب شگفتی هنرمندان بین المللی می شود.

یکی دیگر از کارهای زیربنایی انجام شده در تبریز راه اندازی مراکز کشف و پرورش استعدادهای هنری کودکان و نوجوانان – آموزش آکادمیک طراحی- نقاشی- کاریکاتور- تصویرگری در این شهر می باشد و در همین راستا آموزشگاههای با عناوین آراد و آی سو برای آموزش کاریکاتور به خردسالان و نوجوانان تاسیس شده است به گونه ای که بنا به گفته آقای داوود پناهی مدیر یکی از این موسسات آموزشی در حال حاضر نزدیک به هزار نفر هنرجو در این مدارس مشغول یادگیری هستند که ثمره و نتیجه این سرمایه گذاری در ده سال بعد عینیت خواهد یافت و در صورتی که این روند ادامه یابد در ۲۰ سال آینده به طور قطع کاریکاتور تبریز در صدر کاریکاتور جهان قرار می گیرد .

آقای فرهاد رحیم قراملکی از کارتونیستهای موفق تبریزی که یکی از آثارش ( ابر بی پولی ) جزو آثار منتخب جشنواره بین المللی کارتون مطبوعات جهان ( ورلدپرس پرتغال۲۰۱۱) قرار گرفته است درباره ویژگیهای آثار کاریکاتوری تبریز می گوید : از مهمترین امتیازات کاریکاتوریستهای تبریزی بهره گیری از زبان و قلم پاک ، توجه به اخلاقیات و احترام به ارزشهای دینی ، ملی و قومی در آثارشان می باشد و همین موضوع باعث شده است که تبریز به عنوان مرکز پاک ترین و فاخرترین کاریکاتورهای جهان مطرح شود .

وی افزود: همچنین کاریکاتوریستهای تبریزی متعهد به این مسئله هستند که قبل از پرداختن به موضوعات در قالب کاریکاتور به طور مفصل جوانب و زوایای مختلف موضوع را مورد مطالعه و بررسی قرار داده و بعد از تحقیق به طراحی اقدام نمایند که این امر نیز سبب شده است تا کیفیت و محتوا حرف اول را در فعالیتهای کاریکاتوریستهای تبریزی بزند .

و حرف آخر را رحیم بقال اصغری ، رئیس هیئت موسس انجمن کاریکاتور ایران و رئیس انجمن کاریکاتور تبریز می زند که : کاریکاتور تبریز با ظهور جوانان کاریکاتوریست در حال شکوفایی است زیرا با نگاهی به میانگین سنی کاریکاتوریست های جهان به این نتیجه می رسیم که کاریکاتوریست های دنیا پیر هستند در حالی که کاریکاتوریستهای جوان تبریزی در صحنه جشنواره های بین المللی جوایز متعددی را به خود اختصاص داده و نام کشورمان را در جهان کاریکاتور مطرح کرده اند.

وی افزود: بنابراین با سرمایه گذاری و تلاش فراوانی که راستای کشف استعدادها و بارورسازی آنها در تبریز صورت گرفته است خوشبختانه امروز تبریز به عنوان قطب کاریکاتور جهان مطرح شده است.

منبع : واحد مرکزی خبرمنبع:
http://tabrizpay.org

آخرین ویرایش: - -

سه شنبه 21 خرداد 1398 06:15 ق.ظ

Why viewers still make use of to read news papers when in this technological world all is available on net?
سه شنبه 17 مرداد 1396 08:18 ق.ظ
Thanks very nice blog!
یکشنبه 3 اردیبهشت 1396 12:52 ق.ظ
This is a good tip especially to those fresh to the blogosphere.
Simple but very precise information… Appreciate your sharing this one.

A must read article!
دوشنبه 21 فروردین 1396 12:17 ب.ظ
Hello there! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website?

I'm getting fed up of Wordpress because I've had issues with hackers and
I'm looking at alternatives for another platform.
I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.
جمعه 11 فروردین 1396 07:19 ب.ظ
Remarkable things here. I'm very glad to look your post.
Thanks so much and I am taking a look forward to touch you.
Will you kindly drop me a e-mail?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر